Sebze - Meyve - Bitki

Ağız Kokusu Giderici Doğal Yöntemler

Ana Sayfa » Sağlık » Ağız Kokusu Giderici Doğal Yöntemler


Ağız kokusu, her türlü sosyal etkileşiminizi olumsuz yönde etkileyebilir. Biriyle konuşurken yanlışlıkla yüzüne doğru nefes alıp veririm diyerek endişelenip sohbetten de keyif almanızı zorlaştırabilir. Ağız kokusu kronik ya da yemekler vs. nedeniyle geçici olabilir. Ağız kokusunu etkileyen birçok faktör vardır. Fakat bu kokuya sebep olan genel neden ağızda yaşayan bakterilerdir. Milyonlarca bakteri ağzımızda yaşamaktadır. Bazıları yararlı olurken, bir kısmı da istenmeyen kokulara neden olabilir. Özellikle yüksek protein içeren yemeklerle etkileşime girdiklerinde bu kötü kokuya neden olurlar.

 

Tarçın İle Gargara (Cinnamon Rinse)

Nane ile karşılaştırdığımızda tarçın daha etkilidir. Nane kısa süreli olarak ağız kokusunu maskelerken, tarçında bulunan esansiyel yağ kötü kokuya sebep olan bakterileri öldürür. Yemekten sonra bir tarçın çubuğu çiğneyebilirsiniz ya da kendi tarçınlı gargaranızı yapabilirsiniz.

MALZEMELER:

1 bardak su

5 adet tarçın çubuğu

HAZIRLANIŞI:

5-10 dk boyunca tarçın çubuklarını suda kaynatın. Daha sonra karışımın soğumasını bekleyin ve bir kaç dakika boyunca ağzınızı çalkalayın. Bu karışımı şişede, karanlık bir yerde 3 güne kadar, buzdolabında ise bir haftaya kadar saklayabilirsiniz.

 

Limon İle Gargara (Citrus Rinse)Daha önce bir dilim limonu ısırıp, ağzınızın nasıl da sulandığını fark ettiniz mi? Bunu sadece düşünmek bile ağzınızın sulanmasına neden olabilir (deneyin). Limon, ağzınızı sürekli nemli tutmaya yarayan ve kuruluk nedeniyle olan ağız kokusunu engelleyen tükürük bezlerini uyarmak için doğal bir yoldur.

İlginizi Çekebilir:  Sebzelerin Mucizevi Gücünü Keşfedin

MALZEMELER:

½ Bardak su

Yarım Limon

HAZIRLANIŞI:

Yarım limonu suya sıkın ve karıştırın. 2 yemek kaşığı hazır limon suyu da işinizi görecektir. Bu karışım ile gargara yapın, dilerseniz içebilirsiniz.

 

Karbonat İle Gargara (Baking Soda Rinse)

Karbonat ağızdaki bazı kötü bakterileri öldürebilmektedir ve aynı şekilde, çay çiçeği yağının da anti-bakteriyel özellikleri bulunmaktadır. Bu ikisi karıştırıldığında, ağız kokusu için gerçekten iyi bir yol olacaktır. Daha az bakteri = daha az gaz = daha az koku

MALZEMELER:

2 çay kaşığı karbonat (soda)

1 damla çay çiçeği yağı

Su

HAZIRLANIŞI:

Karbonatı(soda) gargara yapacak kadar yeterli su ile karıştırın. Daha sonra 1 damla çay çiçeği yağı ekleyin.

1 dakika boyunca gargara yapın. Yemekten sonra vs. Hızlı bir şekilde gargara yapmak için de yararlı olacaktır. Gargara yaptıktan sonra yutmayın, tükürün.

Bu şekilde sağlık ile ilgili detaylı bilgi verdiğimiz Sağlık kategorimizi ve bu yazımızdan önce yazdığımız Sırt Ağrısı Doğal Tedavi Yöntemleri yazımızı okuyabilirsiniz.Ağız Kokusu Giderici Doğal Yöntemler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Lütfen yaşınızı giriniz.
  Lütfen cinsiyetinizi seçiniz.
  Lütfen boyunuzu cm bazında giriniz.
  Lütfen kilonuzu kg bazında giriniz.
  Lütfen aktivite/spor durumunuzu belirtiniz.

  Almanız gereken günlük kalori verileri tahmini olup, hangi sebze, meyve veya bitkinin kaç kalori olduğunu buradaki yazılarımızdan takip edebilirsiniz!

 • Instagram’da Biz

  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: The account for sebzeorg needs to be reconnected.
  Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • FAYDALI İÇERİKLER

  Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir? Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Ispanak İle Mucizeye İnanın! Rambutan Nedir? Yararları Nelerdir? Sağlıklı Yaşam İçin Tüketilecek Sebzeler Lahana Turşusu Nasıl Yapılır? Malzemeleri Neler?

  BİZİ TAKİP EDİN

  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: The account for sebzeorg needs to be reconnected.
  Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

  Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.