Sebze - Meyve - Bitki

Avakado Nasıl Ekilir? Nasıl Yetiştirilir?

Ana Sayfa » Organik Tarım » Avakado Nasıl Ekilir? Nasıl Yetiştirilir?


Avokado vitamin bakımından harika bir meyvedir. İçerisinde A,C ve E vitamin bulundurduğundan vücudun direncini güçlendirir ve cilt güzelliğine destek sağlar. Avokado tat bakımından salatalarda oldukça tercih edilen bir meyvedir. Her çeşit salatalarda kullanılabilecek özellik taşır.

Avokado Çekirdeği

Genellikle avokadonun iç kısmı temizlenip çekirdeği atılır. Fakat bu çok büyük bir yanlıştır. Avokadonun çekirdeği bir avokado ağacına hayat olabiliyor. Avokadoyu temizledikten sonra mutlaka çekirdeklerini ayırın. Bu çekirdekleri avokado ağacı yetiştirmek için kullanabilirsiniz. Avokado ağacı yetiştirmek zor olmadığından balkonda ufak bir yer ayırmanız ağaç yetiştirmeniz için yetecektir.

Çekirdeği Hazırlamak

Marketten almış olduğunuz avokadonun çekirdeklerini muhakkak saklamanızda fayda var. Fidan yetiştirmeyi sevenler için bu çok güzel bir seçim olacaktır. Avokado çekirdeğinin üst kısmında koruyan kabuk bulunur. Bu kabuk çekirdekten güzelce arındırılması gerekir. Kabuğu temizledikten sonra herhangi bir bıçak ile avokado çekirdeğinin üst bölümünü biraz kesin. Avokado çekirdeği yumurtaya benzediğinden üst kısmı yumurtanın ucu gibi düşünebilirsiniz. Bu ucu düzleştirmek için biraz kesmelisiniz. Bu kesim avokadonun filizlenmesi adına oldukça önemlidir.Avokado Çekirdeğine Yapılması Gerekenler

Avokado çekirdeğinin üst kısmını bıçak ile biraz kesip düzleştirme yaptıktan sonra 4 adet kürdan gerekli olacak. Bu 4 adet kürdanı + şeklinde avokado çekirdeğinin sağına, soluna, önüne ve arkasına batırın. Bu kürdan batırma işlemi avokadoya dikey olarak değil yatay olarak yapılacak. Yani avokado dik şekilde tutulacak ve kenarlarına kürdan batırılacak. Bu işlemden sonra bir su bardağının yarısına kadar su koyun ve üstüne avokado çekirdeğini oturtun. Çekirdeğin alt bölümü suya bakacak.

İlginizi Çekebilir:  Domates Yetiştirmek Zor mu?

Avokado Çekirdeğinin Filizlenmesi

Avokado çekirdeğini bardak içerisine oturttuktan sonra güneşi bol olan bir yere koyun. Mutlaka gün aşırı çekirdeği kontrol edip suyunu değiştirin. Avokadonun filiz vermesi 1 ay gibi bir süreyi bulabilir. Bu konuda sabırlı olunması şarttır. Çekirdek kök verip üst kısmından da 10 santimetreye kadar filiz verdiğinde bir saksı içerisinde ona yer ayarlayın.

Çekirdek şu şekilde toprağa konulmalıdır:

 • Çekirdek saksının ortasına dikey bir şekilde oturtulur.
 • Çekirdeğin yarısı toprakta üst yarısı açık şekilde olmalıdır.
 • Çekirdeğin toprağı genellikle nemli olması gerekir.

Kontrollerini gün aşırı yaptığınızda her geçen gün avokadonun büyüdüğünü göreceksiniz.Avakado Nasıl Ekilir? Nasıl Yetiştirilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Salatalık Nasıl Ekilir?

Salatalık Nasıl Ekilir? 10 Aralık 2019

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.