Sebze - Meyve - Bitki

Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Ana Sayfa » Sağlık » Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri


Cinsel olarak aktif olan herkesin bel soğukluğu hastalığına maruz kalma ihtimali vardır. Bel soğukluğu tedavi edilmediğinde çok ciddi komplikasyonlara neden olabilir, ancak doğru ilaçla tedavi edilebilir.

Bel soğukluğu nedir?

Bel soğukluğu hem erkek hem de kadınları enfekte edebilen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel organlarda, rektumda ve boğazda enfeksiyonlara neden olabilir. Özellikle 15-24 yaş arasındaki gençler arasında çok yaygın bir enfeksiyondur.

Bel soğukluğu nasıl yayılır?

Bel soğukluğu olan biriyle vajinal, anal veya oral ilişkiye girerek enfeksiyonu kapabilirsiniz. Hamileler doğum sırasında bebeğine enfeksiyonu geçirebilir.

Bel soğukluğu riskimi nasıl azaltabilirim?

STD’lerden (cinsel yolla bulaşan hastalıklar) kaçınmanın tek yolu vajinal, anal veya oral seks yapmamaktır. Cinsel olarak aktifseniz, bel soğukluğu olasılığını azaltmak için aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • Test edilmiş ve negatif STD testi sonucu olan bir partnerle uzun süreli, karşılıklı olarak tek eşli bir ilişki içinde olmak;
 • Lateks prezervatifi her ilişkide doğru şekilde kullanmak

Belsoğukluğu riski altında mıyım?

Cinsel ilişki açısından korunmasız olan herkes vajinal, anal veya oral birleşme yoluyla belsoğukluğu alabilir.

Cinsel olarak aktifseniz, sağlık hizmeti sağlayıcınızla dürüst ve açık bir konuşma yapın ve bel soğukluğu veya diğer STD’ler için test edilip edilmeyeceğinizi sorun.

Eşcinsel, biseksüel veya erkeklerle ilişkiye giren, cinsel açıdan aktif bir erkekseniz, her yıl belsoğukluğu testi yapılmalıdır. 25 yaşından küçük cinsel açıdan aktif bir kadınsanız yeni veya çoklu ilişki partnerleri veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonu olan bir partneri gibi risk faktörleri olan daha yaşlı bir kadınsanız, her yıl belsoğukluğu testi yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Ağız Kokusu Giderici Doğal Yöntemler

Hamileyim. Bel soğukluğu bebeğimi nasıl etkiler?

Eğer varsa hamileyseniz ve belsoğukluğu varsa, doğum sırasında bebeğe enfeksiyonu geçirebilirsiniz. Bu, bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hamileyseniz, gerektiği gibi doğru muayene, test ve tedaviyi almanız için sağlık uzmanınızla konuşmanız önemlidir. Bel soğukluğunu en kısa sürede tedavi etmek bebeğiniz için sağlık komplikasyonlarını daha az olası hale getirecektir.

Bel soğukluğu olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Bel soğukluğu olan bazı erkeklerde hiçbir belirti olmayabilir. Ancak, semptomları olan erkeklerde şunlardan biri veya bir kısmı görülebilir:

 • İdrar yaparken yanma hissi
 • Penisten beyaz, sarı veya yeşil bir akıntı
 • Ağrılı veya şişmiş testisler (bu daha az yaygın olmasına rağmen).

Bel soğukluğu olan kadınların çoğu hiçbir belirti göstermez. Bir kadın belirtileri olsa bile, genellikle hafiftir ve bir mesane veya vajinal enfeksiyonla karıştırılabilir. Belsoğukluğu olan kadınlar, semptomları olmasa bile, enfeksiyondan ciddi komplikasyonlar geliştirme riski altındadır.Kadınlarda belirtileri içerebilir:

 • İdrar yaparken ağrılı veya yanma hissi
 • Artan vajinal akıntı
 • Vajinal dönemler arasında kanama

Rektal enfeksiyonlar semptomlara yol açmayabilir veya hem erkeklerde hem de kadınlarda semptomlara neden olabilir:

 • Anal kaşıntı
 • Ağrı
 • Kanama
 • Ağrılı bağırsak hareketleri.

Yeni teşhis konuldu ben şimdi ne yapacağım?

Bu semptomlardan herhangi birini fark ederseniz veya eşinizin bir STD’si veya olağandışı bir boğaz enfeksiyonu, kokulu akıntısı, idrar yaparken yanma veya periyotlar arasında kanama gibi bir STD semptomları varsa doktorunuz tarafından muayene edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Migren Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bel soğukluğu olup olmadığımı doktorum nasıl bilecek?

Çoğu zaman, idrar gonore testi ile bel soğukluğu görülebilir. Bununla birlikte, oral ve / veya anal seks yaptıysanız, boğazınızdan ve / veya rektumunuzdan numune alınabilir.

Bazı durumlarda, bir erkeğin idrar yolundan (idrar kanalı) veya bir kadının serviksinden (rahme açılan boğaz) bir örnek alınacaktır. Bu örnekler laboratuvar taramalarında herhangi bir STD enfeksiyonu alıp almadığınızı gösterir.

Bel soğukluğu iyileştirilebilir mi?

Evet, gonore, doğru tedavi ile tedavi edilebilir. Enfeksiyonunuzu iyileştirmek için doktorunuzun önerdiği tüm ilaçları almanız önemlidir. Bel soğukluğu için ilaçlar kimseyle paylaşılmamalıdır. Her ne kadar ilaç enfeksiyonu durdurabilse de hastalığın neden olduğu kalıcı hasarları geri almayacaktır.

Antibiyotiğe Dayanıklı Bel Soğukluğu

Belsoğukluğunu tedavi etmek zaman ilerledikçe zorlaşıyor, çünkü bel soğukluğunun ilaca dirençli türleri artıyor. Eğer semptomlarınız tedavi gördükten sonra birkaç günden fazla devam ederse, tekrar kontrol edilmesi için bir sağlık uzmanına tekrar görünmelisiniz.

Bel soğukluğu için tedavi oldum. Tekrar ne zaman ilişkiye girebilirim?

İlişkiye girmeden önce tüm ilaçları bitirip yedi gün beklemelisiniz. Yine belsoğukluğu ile enfekte olmamaktan veya belsoğukluğunu eşlerinize yaymaktan kaçınmak için, siz ve partneriniz her bir tedaviyi tamamlayana kadar cinsel ilişkiden kaçınmalısınız.

Eğer geçmişte bel soğukluğu geçirdiyseniz ve tedavi olduysanız, bel soğukluğu çeken biriyle korunmasız cinsel ilişkiye girerseniz yine de enfekte olabilirsiniz.

Eğer tedavi olmazsam ne olur?

İlginizi Çekebilir:  Bir Haftada Kilo Verdiren Diyet

Tedavi edilmeyen bel soğukluğu hem kadınlarda hem de erkeklerde ciddi ve kalıcı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Kadınlarda tedavi edilmemiş belsoğukluğu pelvik inflamatuar hastalığa (PID) neden olabilir. PID’nin bazı komplikasyonları

 • Fallop tüplerini tıkayan skar dokusu oluşumu
 • Ektopik gebelik (rahim dışında hamilelik)
 • Kısırlık (hamile kalmama)
 • Uzun süreli pelvik / karın ağrısı.

Erkeklerde, gonore testislere bağlı tüplerde ağrılı bir duruma neden olabilir. Nadir durumlarda, bu bir erkeğin kısır olmasına yol açar.

Nadiren tedavi edilmeyen bel soğukluğu kanınıza veya eklemlerinize de yayılabilir. Bu durum yaşamı tehdit edici olabilir.Bel Soğukluğu Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.