Sebze - Meyve - Bitki

Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Saklama Koşulları » Biber Salçası Nasıl Yapılır?


Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Bahçenizde özen ile yetiştiğiniz biberleri ya da mevsiminde satın aldığınız biberler ile kış aylarında keyif ile tüketeceğiniz ve yemeklerinize lezzet katacak olan biber salçanızı hazırlayabilirsiniz. Son derece kolay olan uygulama ile biber salçanızı hazırlayarak uzun vadeli kullanıma sahip olan salçaya sahip olmanın avantajını da elde edebilirsiniz.

Biber salçası yapımı için öncelikle biberler yıkanır ve sapları çıkarılır. Tüm çekirdeklerinde biberde ayıklanması sağlanır. Biberlerin suyunu akıtması ise oldukça önemlidir. Biberlerin suyunu akıtması sonrasında artık biberlerinizi çekim için ilgili yerlere götürebilirsiniz. İlla bu yerlerde çekim yaptırmanız gerekmez. Özel makinesine sahip olmanız durumunda evinizde sizde kolaylıkla biber salçanızı hazırlayabilirsiniz.

Biber salçasının çekim işlemi sonrasında tuz ve çeşitli baharatları da ekleyerek son derece güzel olan değişik tariflere de sahip olma imkanınız bulunuyor. Tuzlamadan sadece salça olarak saklamak için ise derin dondurucu seçiminden yararlanabilirsiniz.

  

Biber Salçası Nasıl Muhafaza Edilir?

Biber salçası yapımı sonrasında muhafaza edilmesi işlemi de oldukça önemlidir. Tuz eklemesi sonrasında serin ve kuru bir yerde uzun süre muhafaza edilebilir. Bunun ile beraber tuzlama işlemine yer açılmayan biber salçası ise uzun süre dayanamaz. Bu sebep ile tuzsuz ürünü muhafaza etmek isterseniz mutlaka buzdolabının buzluk gözünde ya da derin dondurucu da saklayabilirsiniz. Biber salçasının muhafazasında aynı zamanda sarımsak, kişniş gibi farklı baharatların konulması ile de son derece hoş bir aroma elde etmenize destek olur. Bu seçimler sayesinde yemekleriniz içinde oldukça uygun olan bir salça seçimine yer vermenizde mümkün olacaktır. Özellikle et yemeklerinde baharatlı salça seçimine yer verilmesi gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Maydanoz Buzdolabında Saklanır mı?

 

Biber Salçası Ne Zaman Yapılır?

Biber salçasının yapımı için öncelikle biberlerin en olgun olduğu zaman beklenir. Yaz sonuna doğru olgunluğa tam olarak erişen biberler aynı zamanda daha etli olurlar. Daha etli ve daha olan salçalık biberler ile daha fazla salça edinmenin de avantajını elde edebilirsiniz. Salçalık biber alımında kaliteli ve iyi biber seçimlerine yer vermeniz aynı zamanda lezzete de etki edecek olan bir seçimidir. Bu neden ile kırmızı salçalık biber alımında kaliteli ürünleri seçemeye önem vermeniz önerilir.

 Biber Salçası Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Zencefil Kökü Kremi

Zencefil Kökü Kremi 06 Şubat 2020

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.