Sebze - Meyve - Bitki

Bir Haftada Kilo Verdiren Diyet

Ana Sayfa » Sağlık » Bir Haftada Kilo Verdiren Diyet


Kilo kontrolü, sağlıklı yaşamın ilk şartıdır. Yapılan araştırmalara göre birçok hastalığın nedeni kilodur. Kilo verme belli bir düzen çerçevesinde ve kontrollü olması gereken bir iştir. Kilo verdikçe kendinizi daha enerjik ve sağlıklı hissedeceksiniz. Yalnız kilo vermeden önce bir uzmandan yardım almak ve gerekli tahlilleri yaptırmak gerekir.

Kilo Vermek İçin Gereken Tahliller

Kilo vermek hemen anında olacak bir iş değildir. Kararlı olmak gerekir. Kilo vermeye başlamadan önce bazı tahlillerin yapılması gerekir.

Bu tahliller şunlardır;

 • Troid testleri
 • Hemogram
 • Demir eksikliği testi
 • Karaciğer ve böbrek fonksiyon testleri

Eğer ki hormonlarınız düzenli çalışmıyorsa metabolizmanız yavaş olacağından kilo vermeniz zorlaşacaktır.Egzersizin Önemi

Spor yapmak hem sağlık hemd e mutluluk açısından çok önemli bir kriterdir. Hücrelerin enerjiyi kullanabilmesi için mutlaka egzersize ihtiyaç vardır. Yapılan egzersiz belli bir düzen içerisinde sürekli olmalıdır. Kilo verirken diyete dikkat edilmeli ve egzersiz saati atlanmamalıdır. Egzersiz yapmak aynı zamanda insülin direncini kırar. Bu sayede kilo vermeniz hızlanır ve daha sağlıklı olursunuz. Spor yaparken salınan mutluluk hormonu vücudunuzdaki sistemlerin daha iyi çalışmasını sağlar. Metabolizmanız hızlanır.

Diyetin Önemi

Kilo verme sürecinde mutlaka yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Diyet yaparken karbonhidrattan uzak durmak ve protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Protein kasların yapıtaşı olduğu için ihmal edilmemesi gereken bir besin grubudur. Yağ yakma sürecinde vitaminlerin görevi göz ardı edilemez. Vücudun ihtiyacı olan vitaminler taze sebze ve meyvelerden karşılanmalıdır. Her ne kadar diyete dikkat etmek gerekse de besinlerin pişirme şekilleri kilo verme sürecinde çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Ev Yapımı Muhteşem Limonata

Genelde ızgara ve haşlama tercih edilmelidir. Kızartmadan kesinlikle uzak durulması gerekir. Kızartmak her ne kadar lezzetli olsa da besin değerini yok eder ve kansorejen etkinin açığa çıkmasına neden olur. Fazla yağ diyeti zorlaştırdığı gibi kilo almanıza neden olur. Her besin grubu belli bir oranda alınmalıdır.

Uzman Yardımı

Kilo Verme sürecinde mutlaka bir uzman ile beraber çalışılması gerekir. Bu uzman daha çok diyetisyenler olmaktadır. Uzman tarafından yönetilen kilo verme süreci daha bilinçli ve sağlıklı olur. Metabolizmanıza en uygun diyet şekli yine sizi yönlendiren uzman tarafından hazırlanır.

 Bir Haftada Kilo Verdiren Diyet - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.