Sebze - Meyve - Bitki

Brokoli Kaç Kalori? Faydaları Neler?

Ana Sayfa » Faydası / Zararı » Brokoli Kaç Kalori? Faydaları Neler?


Brokoli, Lahanagiller familyasından, küçük yeşil yumrular hâlinde olan, haşlanarak yemeği hazırlanan bir sebze. Brokoli İtalya kökenli bir sebze olarak dünyaya yayılması 1900’lü yıllarda gerçekleşmiştir. Oldukça besleyici bir yapıya sahip olan brokolinin vücudumuza faydaları sandığımızdan çok daha fazladır.

Brokolinin Faydaları

Brokolinin  faydaları, kanseri önlemeye yardımcı, yapılan araştırmalar neticesinde brokolinin en büyük faydalarından biri ise kanseri önlemeye yardımcı olmasıdır. Beyinde oluşan tümörleri önlemeye de yardımcı olur.  Brokoli pişmiş olarak tüketebileceğiniz gibi çiğ olarak da tüketebileceğiniz bir sebze türüdür. 100 dramda 33 kalori vardır.

Brokoli saç sağlığına da faydalıdır, içinde bulundurduğu C, E, A, K, B6 ve B2 vitaminleri ile saç köklerinin güçlenmesine ve saçların dökülmesine karşı çok faydalıdır. Bu vitaminlerin yanı sıra içinde magnezyum, potasyum, fosfor, demir, çinko, selenyum da bulunmaktadır.

Lif kaynağıdır, içinde lif bulunan besinler tok tutmasıyla bilinirler. Brokoli de onlardan biridir. Brokolinin içinde de bol miktarda Lif bulunur. Bu yüzden diyet yapan insanlara tokluk hissi verdirmesi ve sağlıklı kilo verilmesi için brokoli tüketimi önerilir.Kalp sağlığına da iyi geliyor, brokoli, insan vücudunun kan basıncını dengelediği için olası kalp sorunlarının da önüne geçer.

Brokoli göz sağlığı için de çok önemli, brokoli içinde balıkta da bulunan Omega 3’ün bulunması nedeniyle göz sağlığı içinde oldukça fazla önem taşımaktadır. Bu sebeple göz doktorları tarafından balık ve brokoli tüketimi sıklıkla önerilir.

İlginizi Çekebilir:  Avakado Kaç Kalori?

Brokoli kas  ağrılarını gidermeye yardımcı olur. Her sabah koşu yapmadan önce veya spordan önce küçük bir servis tabağıyla brokoli yerseniz kas ağrılarınızın yok olduğuna veya hafiflediğini hissedeceksiniz.

Brokoli nasıl yenilmeli, brokolinin en yararlı tüketim şekli çiğ olarak yemektir. Ayrıca pişmiş olarak da brokoli yenebilir.

Brokolinin Besin Değeri

Brokolinin 100 gramında yaklaşık 33 kalori vardır. 1 kase doğranmış brokolide ise ortalama 90 gramdır ve sadece 30 kalori içermektedir. Yine aynı miktarda brokoli; 2.6 gram protein, 6 gram karbonhidrat ve 0.3 gram yağ içermektedir. Karbonhidrat içeriğinin %10’u diyet lifinden gelmektedir. Brokoli, aynı zamanda  vitamin ve mineral deposudur. 1 kase brokoli;günlük C vitamini ihtiyacının %135’ini, günlük A vitamini ihtiyacının %11’in, günlük K vitamini ihtiyacının %116’sını, günlük B6 vitamini ihtiyacının %8’ini, günlük E vitamini ihtiyacının %5’ini, günlük selenyum ihtiyacının %3’ünü, günlük manganez ihtiyacının %10’unu, günlük potasyum ihtiyacının %8’ini, karşılamaktadır.  Brokoli, aynı zamanda iyi bir demir, kalsiyum, çinko ve magnezyum  kaynağıdır.Brokoli Kaç Kalori? Faydaları Neler? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Tuğba Kıraç12 Kasım 2019

Bu kalori hiç bir şey sabah akşam yerim vallahi he

hülya soydan17 Kasım 2019

siteniz çok güze başarılarınızın devam etmesi dileğiyle, iyi günler

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.