Sebze - Meyve - Bitki

Brüksel Lahanası Faydaları ve Zararları

Ana Sayfa » Faydası / Zararı » Brüksel Lahanası Faydaları ve Zararları


Brüksel lahanası – lahana ailesinin (pota) bir üyesidir. Lahana türünü temsil eder ve vahşi doğada yetişmez. Brüksel lahanasının anası sofralara antik çağlardan giren, genelde Akdeniz’de vahşi doğada yetişen yaprak lahanasıdır. Brüksel lahanası, yaprak dökmeyen yapraklı aile sebzelerine aittir. Fakat tanınmış beyaz başlı akrabaların aksine daha küçük boya sahiptir.

Brüksel Lahanası Hakta Neler Biliyoruz?

Brüksel lahanası kalın bir gövdede yetişir ve yarım metreden fazla bir yüksekliğe ulaşır, üzerinde sıradan bir lahana başını andırır, ancak minyatür çıkıntısına benzer şekilde küçük bir topak demeti oluşur. Brüksel lahanası yapay ıslahın bir ürünüdür ve vahşi, doğal biçimde büyümez. Belçika, Brüksel lahanasının ana vatanı olarak kabul edilir.

Brüksel Lahanasının Faydaları

Brüksel lahanası insan vücudu için yararlı bileşenlerin içeriğine göre, bitki kökenli ürünler arasında tanınan bir şampiyondur.

Kompozisyonu, vücudumuz için çok gerekli olan, bol miktarda vitamin ve mineral amino asit içerir:

 • B ve C sınıfı vitaminleri
 • Mineraller, sodyum, potasyum, demir, iyot, folik asit, karotenler
 • Çok miktarda protein ve karbonhidrat


Ayrıca içerdiği kalsiyum bu lahanayı çocukların ve yaşlıların diyetinde vazgeçilmez bir ürün haline getirir, çünkü kas ve kemik dokusunu mükemmel bir şekilde güçlendirir.

Brüksel lahanasının olumlu özelliklerinden bir diğeri de, yapay ürün ve endüstriyel stres hastalıkları çağımızda, bu tür tehlikeli ve gelişmişlerin oluşumu ve gelişimi üzerindeki önleyici etkisinin olmasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Ispanak İle Mucizeye İnanın!

Örneğin:

 • Vejetatif-vasküler ve kalp hastalıkları
 • Malign tümörlerin oluşumu
 • Tiroid bezi bozuklukları ve guatr oluşumu
 • Diabetes mellitus
 • Gastrointestinal sistem bozuklukları
 • Böbreklerin çalışmasını mükemmel şekilde uyarır ve destekler.

 

Brüksel Lahanasının Zararları

Brüksel lahanası sadece yarar sağlamaz, aynı zamanda zarar verebilir. Günlük diyetlerde kullanım için tek kontrendikasyon, mide asidi yüksek, mide-bağırsak kanalının alevlenmesi ve peptik ülser olan kişilerin vücut üzerindeki olumsuz etkisidir. Bu tür sorunları olan kişiler beslenme listelerinden Brüksel lahanasını çıkarmalıdır. Sağlık sorunu olmayan kişiler ise Brüksel lahanasını uster haşlayarak, ister kızartarak, isterlerse de salatalarda kullanabilirler. Brüksel lahanası çabuk pişen bir sebzedir, rahatsız edici tat ve kokuya sahip değildir.Brüksel Lahanası Faydaları ve Zararları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Lütfen yaşınızı giriniz.
  Lütfen cinsiyetinizi seçiniz.
  Lütfen boyunuzu cm bazında giriniz.
  Lütfen kilonuzu kg bazında giriniz.
  Lütfen aktivite/spor durumunuzu belirtiniz.

  Almanız gereken günlük kalori verileri tahmini olup, hangi sebze, meyve veya bitkinin kaç kalori olduğunu buradaki yazılarımızdan takip edebilirsiniz!

 • Instagram’da Biz

  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: The account for sebzeorg needs to be reconnected.
  Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • FAYDALI İÇERİKLER

  Brüksel Lahanası Faydaları ve Zararları Sivilce ve Siyah nokta maskesi Piramit Karnabahar Nedir? Yararları Neler? Ispanak Nasıl Yetiştirilir? Hangi Mevsimde Ekilir? Elma Diyetiyle Hızlı Kilo Verin Sağlıklı Beslenmede Maydanoz Bitkisinin Önemi

  BİZİ TAKİP EDİN

  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: The account for sebzeorg needs to be reconnected.
  Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

  Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.