Sebze - Meyve - Bitki

Doğal Malzemelerle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Ana Sayfa » Cilt Bakımı » Doğal Malzemelerle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?


Cilt bakımı kadın veya erkek herkesin ihtiyaç duyduğu önemli bir işlemdir. Cilt bakımı herkes için güzel ve sağlıklı bir görünüşe sahip olmanın ilk adımıdır. Cilt ne kadar temiz, parlak, lekesiz ise insanlar kendilerini o kadar güzel ve sağlıklı hisseder. Cilt problemleri insanların psikolojik olarak rahatsız hissetmesine bu da hayatın akışında bir takım negatif durumlara sebep olabilir. Şimdilerde doğal ürünlerin kullanılması konusunda bilinçlenen insanlar ciltlerinin kimyasal malzemeler ile temas etmesini istememekte bu nedenle de organik ürünlerle elde edilebilen kolay maskeler ile cilt bakımlarını yapmaya özen göstermekteler. Biz de bu makaleyi doğal cilt bakımı için bazı organik malzemelerle evde kolayca uygulayabileceğiniz yöntemler hakkında bilgi vermek amacıyla hazırladık.

Salatalıkla Gelen Doğal Güzellik

Salatalıkla yapılabilecek onlarca maske, tonik, peeling yöntemi vardır. Mesela bunlardan bir tanesi 2 adet orta boy salatalığı bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve iki tatlı kaşığı yoğurt ile karıştırarak cilde en faydalı üç ürünü buluşturmak suretiyle doğal cilt bakımı için harika bir maske yapabilirsiniz. Tonik olarak ise bir yemek kaşığı salatalık suyu ile bir yemek kaşığı Hindistan cevizi suyunu karıştırarak kullanabilirsiniz. Salatalık günlük hayatta en çok kullandığımız sebzelerden biridir. %95 gibi bir oranla su muhtevası en fazla olan besinler arasında bulunan salatalık B1, B2, B3, B5, B6, demir, magnezyum, folik asit, C vitamini, kalsiyum, potasyum, çinko, fosfor gibi vitamin içeriği açısından da oldukça zengin bir besindir. Salatalık tüketmek de maskesini ve toniğini kullanmak gibi cilde son derece faydalı olacaktır. Salatalık aynı zamanda vücuttaki ödemi atarak şişkinliklerin giderilmesini sağlamakta ve göz altı morluklarına da iyi gelmektedir. Bu mucizevi besini cilt bakımınız için kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Doğal Cilt Bakımında Kullanılabilecek Üç Bitki


Limonun Doğal Cilt Bakımındaki Yeri

Limon C vitamini içeriği bakımından oldukça zengin olması sebebiyle cilt, saç, diş vb. bakımlarını yapmakta sık kullanılan besinlerdendir. Cilde parlaklık ve yumuşaklık verir, siyah nokta ve akne tedavisinde kullanılır, kuru ciltler için iyi bir nemlendirici kaynağıdır. Limonu yüzünüzü yıkadığınız suyun içine birkaç damla damlatarak veya bir pamuk yardımıyla tonik olarak kullanabilirsiniz. Bal ile karıştırıp siyah noktalar için bir maske elde edebilirsiniz. Bu maskeyi beş-on dakika sonra durulamanız gerekir.Doğal Malzemelerle Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.