Sebze - Meyve - Bitki

Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur?

Ana Sayfa » Organik Tarım » Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur?


Yaz aylarından lezzeti ile sofraların vazgeçilmezi olan dolamlık biberler kış aylarında en çok özlenen besinler arasında yer alıyor. bahçenizde özenerek büyüttüğünüz ya da satın aldığınız dolmalık biberleri kış aylarında da keyfi ile tüketerek muhteşem bir yemeğe yer açmak için kurutma işlemine yer verebilirsiniz.

Dolmalık biber kurutma işleminde öncelikle satın aldığınız biberlerin sap kısımlarının çıkarılması ve içinde bulunan çekirdeklerden arındırılması gerekir. Bu işlemde dikkatli olmanız yırtılma ya da ayrılmaların da yaşanmasına engel olur. Sapın ayrılması, çekidekilerinden arındırma ve yıkama işlemi sonrasında suyun iyice süzülmesi beklenir.

Suyu süzülen dolmalık biberleriniz için temiz bir ip ve iğne ile iki yanından delerek bir kolay gibi ipin her birinin içinden geçmesi sağlanır. Bu ipin iki ucu ise belli yerlere asılır. güneş gören ve esinti alan yerde kolaylıkla ve kısa bir sürede kurutma işlemi gerçekleşir.Dolmalık Biber Kurutma İşlemi Sonrası Saklanması 

Dolmalık biber kurutma işleminin bittiğini ise kızarmasından anlamanız mümkün. Biberler artık kurudu denildiğinde kırmızı renge kavuşmuş olur. Serin ve kuru bir yerde kuruttuğunuz dolmalık biberlerinizi muhafaza ederek tüm kış boyunca tüketime yer verebilirsiniz.

Dolmalık biberlerin kurutma işlemi için iklim koşulları da son derece önemlidir. Nemli olan hiç bir iklimde biber kurulama işlemi başarı ile sonuçlanmaz. Bozulma ve küflenme ile karşılaşılması mümkündür. Bu sebep ile kurutma işlemi genellik İç Anadolu bölgeniz de ya da Doğu Anadolu gibi bölgelerimizde daha sık tercih edilen bir yöntem olarak bilinir.

İlginizi Çekebilir:  Kuru Nane / Nane Nasıl Saklanır?

Kurutulan Dolmalık Biber Nasıl Kullanılır?

Dolmalık biber kurutma işleminde ihtiyacınıza göre ya da istediğiniz kadar kurutma seçimine yer açmanız mümkün. Kurutma işlemi tamamlanarak kış ayı için serin ve kuru yerde muhafaza ettiğiniz biberlerinizi yemeklik olarak kullanmanız için ise direk olarak işleme yer verilmez.

Kurutulmuş olan dolmalık biberlerin tekrar yemeklik olarak kullanılabilme için öncelikle haşlanması gerekir. Derin bir tencere içinde suyu kaynattıktan sonra kullanacağınız kadar biberi içine atın. Bir süre beklettikten sonra süzgeç yardımı ile ya da kevgir kullanarak çıkarın. çok fazla su içinde kalmamasına özen göstermeniz önerilir.Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Salatalık Nasıl Ekilir?

Salatalık Nasıl Ekilir? 10 Aralık 2019

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Lütfen yaşınızı giriniz.
  Lütfen cinsiyetinizi seçiniz.
  Lütfen boyunuzu cm bazında giriniz.
  Lütfen kilonuzu kg bazında giriniz.
  Lütfen aktivite/spor durumunuzu belirtiniz.

  Almanız gereken günlük kalori verileri tahmini olup, hangi sebze, meyve veya bitkinin kaç kalori olduğunu buradaki yazılarımızdan takip edebilirsiniz!

 • Instagram’da Biz

  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: The account for sebzeorg needs to be reconnected.
  Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • FAYDALI İÇERİKLER

  Sebzelerin Mucizevi Gücünü Keşfedin Ev Yapımı Muhteşem Limonata Maydanoz Buzdolabında Saklanır mı? Doğal Kuvvet Macunu Tarifi Cilt Bakımının Olmazsa Olmaz Bitkileri Kıvırcık Marul Nasıl Yetiştirilir?

  BİZİ TAKİP EDİN

  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: The account for sebzeorg needs to be reconnected.
  Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

  Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.