Sebze - Meyve - Bitki

Domates Yetiştirmek Zor mu?

Ana Sayfa » Organik Tarım » Domates Yetiştirmek Zor mu?


Yaz aylarının vazgeçilmezi olan domatesler farklı birçok türe sahip olan çeşitler ile sunulur. Tohumdan yetiştirmeye uygun olan domatesleri aynı zamanda fide olarak da satın alarak yetiştirebilirsiniz. Son derece küçük olan çeşitlerinden oldukça büyük olan yuvarlak ve sivri gibi çok sayıda çeşidinin içinden tercihinizi yaparak tohum ya da fide satın alma işlemine yer açabilirsiniz. Hobi tarımcılık işleminde az bir ekime yer açarak domates bakacaksanız daha az risk taşırsınız. Bakımda Basra vurması denilen olay domateslerinizin zayi olmasına neden olur. Bu ise özellikle tarlada ekilen domateslerde karşılaşılır. Tarlanın yanı sıra saksı da ya da serada da domates ekim işlemine yer açabilirsiniz.

Saksı da Domates Yetişir mi?

Domates ekimi işleminde tohumdan yetiştirmek seçiminde garantili bir seçim için tohumları çatlatarak toprağa vermeniz önerilir. Özellikle saksı da yetiştirecekseniz çatlama uygulaması hem kısa sürede sürgün alma avantajını sunarken hem de zayi olma riskini de en aza indirir. Çatlatma uygulaması için tohumların nemli bir bez içinde bekletilmesi işlemin eyer açılır. Tohum durumuna göre en az 24 saat içinde çatlatma olabiliyor. Saksı da bakım için toprak tercihinde hazır satılan çiçek toprağına yer açmanız mümkün.Domateslerin saksı da bakım işleminde oturak olan çeşidi yani boy atmayan olan türüne yer vermeniz avantaj yaratacaktır.özellikle balonda bakılacak olan domates için bu seçimden yararlanmanız daha iyi olacak olan bir tercihtir. Su ve güneşten yararlanması ise domates yetiştirildiğinde en önemli detaydır.

İlginizi Çekebilir:  Avakado Nasıl Ekilir? Nasıl Yetiştirilir?

Serada Domates Yetiştiriciliği

Domates ekimi işleminde en riski az olan ve hasadı fazla olan seçim seradır. Seranızdan tüm yıl boyunca domates ekimi işlemine yer açmanız mümkün. Yaz başında fide alımlarına yer açarak ya da mevsim içinde tohum ekimine yer vererek sizde seranızda istediğiniz domatesleri Basra ya da don tehlikesine yakalanmadan yetiştirmeye yer açabilirsiniz. Sıcak havalarda seranın açılması daha sağlıklı domateslerin elde edilmesine etki edip özellikle kış aylarında ise seranın belli ısı içinde tutulması da domates gelişimi için önemlidir. Bu detaylara dikkat ederek kendi domatesinizi kendiniz rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.Domates Yetiştirmek Zor mu? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Salatalık Nasıl Ekilir?

Salatalık Nasıl Ekilir? 10 Aralık 2019

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

  This error message is only visible to WordPress admins
  HTTP Error. Unable to connect to the Instagram API. Feed will not update.
 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.