Sebze - Meyve - Bitki

Ispanak Kaç Kalori? Yemekleri Neler?

Ana Sayfa » Genel Bilgi » Ispanak Kaç Kalori? Yemekleri Neler?


Ispanak, Amaranthaceae familyasından yaprağı etli koyu parlak yeşil, sarımsı yeşil çok sayıda çiçekli tek yıllık otsu bir bitkidir. Asya kıtasının orta ve güneybatı bölgelerinin yerlisi olan bu bitki dünyanın birçok farklı bölgesinde gıda olarak tüketilir. 100 gr ıspanakta 26 kalori vardır.

Ispanak Sebzesinin Faydaları

Ispanak, vücudun direncini artırır. Vücut dayanıklılığını arttıran, vücuda kuvvet veren ıspanak, yorgunluğu gidermekte de vücuda yardımcı olur. Ispanak, yalnızca bedeni değil; zihni de kuvvetlendirmektedir. Yaşlılıkta ortaya çıkan öğrenme ve algılama yavaşlığını gidermede de etkisi vardır. Kansızlığa çok iyi gelir. Ispanağın bilinen en önemli faydalarından biri de, kanser hastalıklarına karşı faydalı olmasıdır. Ayrıca kalbe de çok faydası vardır. Buna ek olarak soğuk algınlığı, ağız hastalıkları, boğaz ve göğüs rahatsızlıklarına karşı da, ıspanağın oldukça yararlı olduğu bilinmektedir.

Ispanak yemeği, içerdiği besin değerleri yönünden yüksek tansiyona, felç rahatsızlığına ve bilhassa da yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına karşı iyi gelmektedir. Vücudu kuvvetlendirmesi ile ilgili olarak, hamile kadınlara ve doğacak olan bebeklere güç vermekte ve onları kuvvetlendirmektedir. Ispanak, bir psikolojik olarak da insanlara yararlıdır. İnsanın sinirlerini yatıştırmakta ve rahatlatmaktadır..  Biyolojik olarak vücudu rahatlattığı bir başka nokta da, ıspanağın sindirimi kolaylaştırmasıdır.  Bu durumla ilgili olarak, ıspanak bir idrar söktürücüdür. Belli bir dönem oldukça büyük bir sorun olan hemoroit rahatsızlığına (Basur) da iyi gelen ıspanak, yara ve yanık gibi vücudun deforme olduğu bölgelerde de iyileşmeleri hızlandırmaktadır.  Ispanak sebzesi, yemeklerde de kullanılır.

İlginizi Çekebilir:  Kinoa Faydaları ve Zararları Nelerdir?


Ispanak Yemekleri

Pişmiş ıspanak, pişmiş ıspanağın bir porsiyonunda yaklaşık 29 kalori bulunur. Bu da çiğ haline oldukça yakın bir rakamdır.

Yumurtalı ıspanak, Ispanak ve yumurta lezzet açısından birbirine oldukça uyumlu iki besindir. Yumurtalı ıspanak hazırlarken 1 porsiyon yumurtalı ıspanak kaç kalori sorusu aklınıza gelebilir. Bir porsiyonu yaklaşık 176 kalori içerir.

Ispanak çorbası, K vitamini açısından oldukça zengin olan ıspanak çorbasını öğünlerinizde 1 kase olarak tüketebilir ve diyetinizde bu çorbaya güvenle yer verebilirsiniz.Orta boy bir porsiyon ıspanak çorbası yaklaşık 104 kalori içerir.

Ispanak böreği, diyet yapma sürecinizde ıspanağı çok farklı şekilde tüketebilirsiniz. Ancak ıspanaklı börek söz konusu olduğunuzda alacağınız kalori miktarının oldukça yüksek olduğunu unutmamalısınız. Bu sebeplerden dolayı ıspanağın kullanıldığı diğer yemeklere göre ıspanaklı böreğin kalori oranı daha yüksektir. Bir porsiyonu yaklaşık 295 kaloridir.Ispanak Kaç Kalori? Yemekleri Neler? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Ceyhun Taşkır12 Kasım 2019

Ispanak her derde deva. Gerçekten kalorisini falan boşverin. Evinizden eksik etmeyin.

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.