Sebze - Meyve - Bitki

Ispanak Nasıl Yetiştirilir? Hangi Mevsimde Ekilir?

Ana Sayfa » Organik Tarım » Ispanak Nasıl Yetiştirilir? Hangi Mevsimde Ekilir?


Toprak seçmeyen bir bitki olarak bilinen ıspanak, tohumlar yardımı ile ekilir. Yalancı bir meyve şeklindeki tohumu ekilir. Ispanak ekilmeden önce ekilecek olan toprağın bellenmesi gerekir. Daha sonra tırmık ile düzleştirilerek, tohumlar havadan ve aralıklı şekilde serpiştirilmek sureti ile dağıtılır.

Üzerleri tekrar toprak ile kapatılır. Ispanağın sulanması yağmurlama şeklinde yapılmalıdır. Ispanak tohumu yaklaşık olarak 10 gün içinde çimlenmeye başlar. Çimlenen fidelerden zayıf olanlar diğerlerinden ayrılır ve yabancı otlardan arındırılır. Güneşi sevdikleri için ışık alan yerlere ekilmesi büyümelerini kolay hale getirir. Güneş ışığı ıspanak bitkisinin saplarını kısaltır, yapraklarını uzatır. Bu nedenle güneş ışığı alan bölgeler tercih edilir.

Ispanak Tohumu Nasıl Çimlenir?

Ispanak tohumlarının çimlenmesi için nemli bir bez arasına konularak ya da 1 gün boyunca suda bekletilmesi çimlenmeyi hızlandırır. 10 ile 20 derece toprak ısısı olmasını severler. Tohumlar kap veya viyol içinde çimlenecek ise, üst kısmına 2 santim kalana kadar ince toprak elenip doldurulmalı ve fıs şeklinde toprak nemli bırakılmalıdır. Tohumlar yerleştirilerek tekrar kalan kısım toprak ile doldurulmalıdır. Nemlendirme işlemi yine yapılarak üzerine naylon geçirilmelidir. Bu şekilde bekletilerek 8 ile 10 içinde çimlenmiş olduğu görülecektir.Ispanağın Korunması İçin Yöntemler

Ispanağın verimli şekilde yetişmesi için, hastalıklardan ve zararlı otlardan arındırılmış olması gerekir. Bu nedenle de çeşitli koruma yöntemleri ile sağlıklı yetiştirilmesi amaçlanır.

İlginizi Çekebilir:  Domates Yetiştirmek Zor mu?

Ispanağın korunmasına yönelik alınan önlemler şu şekildedir;

 • Ispanağın hastalanmaması amacı ile tarım ilacı kullanılmamalıdır
 • Meşe odunu külü dökülerek salyangozlardan kurtarılır
 • Ispanak, patates ve meyvelere uzak ekilmelidir
 • Sık şekilde ekim yapılmamalıdır
 • İçlerinde yabani otlar var ise mutlaka temizlenmelidir
 • Yeterli sulama yapılmalıdır

Özellikle ıspanağın korunması için yapılacak olan ilaçlamalar insan sağlığı açısından son derece zararlıdır. Çünkü ilaçlama, ıspanak yıkansa dahi arındırılamaz.

Ispanak Çeşitleri

Ispanaklar matador ve üniversal ıspanak olmak üzere 2 çeşittir. Matador ıspanağın yaprakları kabarcıklı, sapları da kısa şekilde yetişir. Üzerleri pürüzlü olan bu ıspanak toprak seçmez. Üniversal ıspanağın ise üzeri düz, sapları uzundur. Sivri yaprak uçlarına sahiptir.Ispanak Nasıl Yetiştirilir? Hangi Mevsimde Ekilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Salatalık Nasıl Ekilir?

Salatalık Nasıl Ekilir? 10 Aralık 2019

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Lütfen yaşınızı giriniz.
  Lütfen cinsiyetinizi seçiniz.
  Lütfen boyunuzu cm bazında giriniz.
  Lütfen kilonuzu kg bazında giriniz.
  Lütfen aktivite/spor durumunuzu belirtiniz.

  Almanız gereken günlük kalori verileri tahmini olup, hangi sebze, meyve veya bitkinin kaç kalori olduğunu buradaki yazılarımızdan takip edebilirsiniz!

 • Instagram’da Biz

  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: The account for sebzeorg needs to be reconnected.
  Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • FAYDALI İÇERİKLER

  Ispanak Kaç Kalori? Yemekleri Neler? Sağlıklı Beslenmede Maydanoz Bitkisinin Önemi Salatalık Nasıl Ekilir? Maydanoz Bitkisinin Ekimi Ne Zaman Yapılır? Eklem Kireçlenmesi ve İltihabı (Artrit) Bitkisel Tedavi Yeşil Detoks (Göbek Eriten Kür)

  BİZİ TAKİP EDİN

  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: The account for sebzeorg needs to be reconnected.
  Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

  Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.