Sebze - Meyve - Bitki

Kışlık Domates Suyu Nasıl Hazırlanır?

Ana Sayfa » Tarifler » Kışlık Domates Suyu Nasıl Hazırlanır?


Bahçenizde organik üretim ile yetiştiğiniz domateslerinizi ya da satın aldığınız domatesleri kış aylarında keyif ile tüketmek için  domates suyu yapımına yer verebilirsiniz. Domates suyu yapımı için öncelikle seçtiğiniz domateslerinde kaliteli olması gerekir. Kaliteli domates alımı ya da üretimi sonrasında öncelikle hazırlık için domateslerin güzelce yıkanması gerekir. Yıkama işlemi ve sapların koparılmasının sonrasında kabukların soyuma işlemine yer açılır. Daha hızlıca kabuğun soyulması için sıcak suyun içine domateslerinizi atabilirsiniz. Böylelikle kabuklar kolaylıkla soyulabilir.

Domateslerin kabukların soyulması sonrasında rendeleme işlemine ya da doğrama işlemi yapılır. Daha taneli bir domates suyu istiyorsanız aralara doğranmış olanları da koyabilirsiniz. Geniş bir tencere içine alınan rendelenmiş ve doğranmış olan domatesler kaynatılmadan önce bir miktar tuz atılır. Sonrasında yavaş yavaş kaynamasına izin verilir. Yıkanarak kurutulmuş olan kavanozlara henüz sıcak iken domates suyu doldurulur. Kavanozun kapakları ise sıkıca kapatılarak ters çevrilerek bekletilir. Soğuma sonrasında ise muhafaza edeceğiniz yere kavanozları koyabilirsiniz.

  

Kışlık Domates Suyu Yapımında Neye Dikkat Etmeli?

Kışlık domates suyu yapımı işleminde öncelikle satın aldığınız ya da bahçenizde organik üretim ile ve özen ile yetiştirdiğiniz domatesin kaliteli olmasına önem vermeniz gerekir. Bunun yanı sıra domates suyunun yapımında içine eklenen tuz ise onun korunmasına ve bozulmamasına destek olur. Tuz kullanım işleminde aşırı kullanım ise domates suyunun kullanımı sırasında da  size sıkıntı verebilir. Bu sebep ile tuz kullanımda dikkatli olmanız önerilir. Bunun yanı sıra domates suyunun yapımında kavanoz kapaklarının da iyice sıkılması ve havanın yer almaması önemlidir. Sıkıca kapatılmayan kapaklar sonrasında domates suyu istenildiği gibi muhafaza edilemeyeceği için bozulacaktır. Bu detaylara önem vermemeniz durumunda ise domates suyu istediğiniz özelliklere sahip olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Zencefil Kökü Kremi

Kışlık Domates Suyu Nasıl Muhafaza Edilir?

Kışlık domates suyunun hazırlanması aşamasında herhangi bir sorunun ya da hatanın olmaması durumunda kış aylarında her daim elinizin altında tazecik domates suyuna sahip olmanın avantajını elde edebilirsiniz. Kışlık olarak hazırlanan domates suyunun saklaması işleminde serin yer tercihine yer açılması önerilir. Böylelikle uzun bir süre saklanması da mümkün olur.Kışlık Domates Suyu Nasıl Hazırlanır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

Fatma12 Kasım 2019

Organiklen güzel oluyo.

servet12 Kasım 2019

evet Fatma Hanım bende ço kseverim

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Zencefil Kökü Kremi

Zencefil Kökü Kremi 06 Şubat 2020

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.