Sebze - Meyve - Bitki

Kıvırcık Marul Nasıl Yetiştirilir?

Ana Sayfa » Organik Tarım » Kıvırcık Marul Nasıl Yetiştirilir?


Yaz aylarında lezzetli salatalar içinde yer alan marul sağlıklı bir tercihtir. Marul her ne kadar yaz sebzeleri arasında yer alsa da seracılık ile beraber her mevsim sofralarda yer almaya başladı. Marul ekimi işleminde tohumdan ekim yapılır. Farklı seçeneklere sahip olan marul ekiminde hangi tür istiyorsanız bunu tohum alımında seçmeniz önerilir. Kıvırcık marul olarak bilinen tür ise en çok tercih edilen maruldur.

Marul Ekimi Nasıl Yapılır?

Marul ekimi işlemine yer açmak için öncelikle marulun tohumlarının ekleyeceği yer belirmeniz gerekir. Toprağın havalandırılması ve gübrelenmesin işlemi sonrasında ekim yapılacak yerin ıslatılarak toprağın tohum öncesi nemlenmesi sağlanmalı. Ekim işleminde toprağa tohumlar saçılır. Tohum üstüne çok az toprak serpilir. Süzgeçli bir sulama kovası ile su takviyesi yapılır. Günlük olarak yapılacak olan sulama işlemi sonrasında filizlenmeye başlamasının akabinde ise filizlerin yakınlığına bakılması gerekir. Marul enine ve boyuna gelişim gösterir. Bu gelişimin etkilenmemesi ve sağlıklı marulları elde ederek sulama işleminden de istenilen verimi elde etmesi için seyreltilme yapılabilir.

Marul ekiminde serada da bakıma yer açılarak her mevsim bu bitkinin tüketimine yer açabilirsiniz. Sera içinde yetiştirme işleminde de tohumdan ekime yer açılarak seyreltme ve sulamaya da dikkat edilmesi önemlidir. Bunun yanı sıra serada bakımda özellikle kış ayları için ekstra gübreleme işlemine yer verilerek gelişimin daha sağlıklı ve bitkinin daha lezzetli olması da sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Salatalık Nasıl Ekilir?


Marul Yetiştirirken Neye Dikkat Etmeli?

Marul ekimi işleminde belli bir alanda marulların filizlenmesi beklenerek sonrasında fidelerin ayrı yere dikilmesi avantaj sağlayarak sık ekim işlemine yer açarak bitkilerin birbirlerini ezmesini de engelleyerek gelişim göstermesini sağlayacaktır. Tohum yetiştiriciliğinde gerekli ekim işlemi için ekstra yeriniz yok ise arada çıkan filizleri alarak daha boş olan bir yere ekebilirsiniz. Bunun yanı sıra marul yetiştiriciliğin de en dikkat edilmesi gereken sulamadır. Az sulama marulun acı olmasına neden olurken çok sulamada çürümeye sebep olur. Bu sebep ile iyi ve güzel bir marul elde etmek için seyrek ekim ve sulamanın da düzgün olmasına yer açılması oldukça önemlidir.Kıvırcık Marul Nasıl Yetiştirilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Salatalık Nasıl Ekilir?

Salatalık Nasıl Ekilir? 10 Aralık 2019

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.