Sebze - Meyve - Bitki

Lahana Kaç Kalori? Faydaları Neler?

Ana Sayfa » Genel Bilgi » Lahana Kaç Kalori? Faydaları Neler?


Lahana, turpgiller familyasından geniş ve kalınca kat kat yaprakları olan, güz ve kış sebzesi olarak yetiştirilen ve birçok türü olan bitki. Güçlü bir iltihap önleyicidir. Kalp hastalığına, karaciğer yağlanmasına ve bazı kanser türlerine karşı koruyucudur. Vitamin deposudur. İçerdiği yüksek miktarda K, C ve A vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini destekler. Cilt ve kemik sağlığını korur. Potasyum bakımından çok zengindir. Bundan dolayı  kan basıncını dengede tutar.

Lahana iyi bir lif kaynağıdır, bu nedenle kilo vermeye yardımcı olur. Kalorisi oldukça azdır. Beyaz lahanada 100 gr’da sadece 25 kalori vardır, kırmızı lahana da ise 36 kalori vardır. Bundan dolayı hem sağlıklı yaşam hemde kilo vermek için bire birdir. Alkali bir sebze olan lahana B6 vitamini açısından zengindir; vücuttaki toksik maddelerin atılmasına katkı yapar. Ayrıca lahana suyu, ses kısıklığına ve kansızlığa iyi gelir. Genellikle salatalarda sıklıkla kullanılır. Diyet listelerinin vazgeçilmezidir. Kalorisi düşük olması hasebiyle çok tercih edilir. Sağlıklı yaşam için çok tavsiye edilir

  

Lahananın Faydaları

Lahananın sağlık açısından faydalarından bazıları şunlardır:

Beyin fonksiyonlarını iyileştirir. Lahana, özellikle antosiyaninlerle dolu birçok antioksidana sahiptir. Araştırmalar, antioksidanların iltihabı azaltabildiğini, belirli kanserlere karşı koruyucu olabileceğini ve beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini göstermektedir.

Antikanser özellikler; kırmızı lahananın enzim aktivitesini uyardığı ve kansere neden olan tümörlerin büyümesini engellediği bilinen lupeol, sinigrin ve sülforaptan gibi bazı anti-kanser bileşiklerine sahiptir.

İlginizi Çekebilir:  Aloe Vera Nasıl Yetiştirilir?

Kalp sağlığını korur ve kolesterolü düzenler. Lahana, LDL kolesterol seviyelerini düşüren, kan basıncını azaltarn ve trombosit oluşumunu önleyen kardiyovasküler hastalık riskini azaltan polifenoller bakımından zengindir. 100 gr lahanada 25 kalori vardır.

Cilt sağlığı konusunda lahananın yararları vardır ; lahana,  antioksidan bakımından zengindir. Antioksidanlar cilt sağlığında ve vücudun yaşlanma sürecine verdiği tepkilerde büyük rol oynar.  Bu nedenle, lahana yiyerek elde ettiğiniz antioksidanlar yaşlanma sürecinizde bir dönüşüme neden olabilir, sağlıklı ve genç hissetmenizi sağlar.

Kilo vermeye yardımcı ; çünkü kalorisi çok az ve doyurucudur. Lahana, sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişiler için sıklıkla önerilmektedir. Kalorisi az olduğu için diyetlerde önerilir. 100 gr da sadece 25 kalori vardır. Lahana, daha sağlıklı yaşam ve kilo vermek isteyen insanlar için sağlıklı bir diyet seçeneğidir.Lahana Kaç Kalori? Faydaları Neler? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.