Sebze - Meyve - Bitki

Maydanoz Bitkisinin Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Ana Sayfa » Organik Tarım » Maydanoz Bitkisinin Ekimi Ne Zaman Yapılır?


Günümüzde birçok sebzeyi mevsimi olmasa bile tüketebiliyoruz. Özellikle sera işlemleri ile elde edilen bu üretim aynı zamanda yurt dışından gelen meyve ve sebze kaynaklıda olabiliyor. Sizin için uygun olan bir alanı sera olarak kullanarak istediğiniz sebzeyi dilediğiniz zaman ekerek tüketme imkanını var. Sadece mevsiminde tüketmek isterseniz dış alan koşullarına bakarak buna göre sebzelerin ekim zamanını belirleyebilirsiniz.

Maydanoz bitkisi sağlıklı bir seçim olmak ile beraber aynı zamanda salatalardan yemeklere ve hatta hamur işlerine kadar her yerde kullanılabilmesi ile de en çok ihtiyaç duyulandır. Tohumdan yetiştirilen maydanoz için öncelikle hangi çeşide yer açmak istediğiniz karar vermeniz gerekir. ince ya da küçük yapraklı olanların yanı sıra iri yapraklı olan çeşitleri de bulunuyor. Bu seçimi tohum alımında yapabilirsiniz.

Maydanoz ekimi için tohumları toprağa vermeden önce ıslak nemli bir bez ya da peçete içinde çatlatma yaparak daha kısa sürede ürün elde etmeniz mümkün. Bu işlemi serada yetiştirme seçiminde mutlaka uygulamanız önerilir. Mevsiminde dış alanda yetiştirecek iseniz ve çatlatma yapmadan toprağa ekmek isterseniz mutlaka sonbahar sonu yaz başı zamanını tercih etmeniz önerilir. Maydanoz çabuk yayılan bir bitki olduğu için alan belirlemeniz de önemlidir. Bunun yanı sıra maydanoz bitkisinin yetiştirilmesinde güneş ve sulamada önem taşır.Saksıda Maydanoz Ekim İşlemi

Saksı da maydanoz ekimi özellikle apartman dairesinde yaşayanlar için idealdir. Balkonunuz güneş görüyor ise balkonuz da maydanozunuzu yetiştirebilirsiniz. hızlı serpilme için nemli bez içinde çatlatma yapmanız avantaj sağlar. Toprak seçiminde hazır olarak satılan çiçek toprağı işinizi görecektir.

İlginizi Çekebilir:  Salatalık Nasıl Ekilir?

Saksınızın en altına çakıl taşı koymanız ise ürünün drenajını daha hızlı sağlayarak daha sağlıklı maydanoza sahip olmanıza destek olur. Susuz kalması sıkıntı yaratacağı için özellikle saksı içinde bakılan maydanozların mutlaka düzenli olarak sunulması gerekir.

Maydanoz Hasadı Ne Zaman Yapılır?

Maydanoz ekimi sonrasında çatlatma uygulamadığınız durumlarda 45 gün illa 60 gün arası değişen bir zamandan söz etmek mümkündür. Bazı maydanoz türleri daha çabuk sürgün verir. Su ihtiyacının ve güneşten yararlanması ise maydanozun daha hızlı büyümesindeki etkendir. Tohumlarını çatlatarak toprağa vermeniz durumunda bu süre 20 illa 30 gün gibi bir zamanda sonuçlanır.Maydanoz Bitkisinin Ekimi Ne Zaman Yapılır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Salatalık Nasıl Ekilir?

Salatalık Nasıl Ekilir? 10 Aralık 2019

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.