Sebze - Meyve - Bitki

Maydanoz Buzdolabında Saklanır mı?

Ana Sayfa » Saklama Koşulları » Maydanoz Buzdolabında Saklanır mı?


Vitamin ve mineral değeri oldukça yüksek olan besinler arasında yer alan maydanoz hoş araması ile et yemeklerinden salatalara kadar birçok farklı yerde kullanılan bitkidir. Maydanoz yaz aylarının bitkisi olmak ile beraber günümüzde her mevsim bu bitkiye kolaylıkla ulaşma imkanınız bulunuyor.

Bahçenizde ektiğiniz ya da balkonunuzda saksı içinde baktığınız organik maydanozlarınız bozulmaya başlamadan önce toplayarak onları sonrasında da kullanabilirsiniz. Aynı saklama işlemine çok fazla satın aldığınız maydanozları kullanmadığınız ya da o zamanda ihtiyaç duymadığınız durumlarda da gerçekleştirme imkanınız bulunuyor.

Maydanoz saklama işleminde buzdolabı pek uygun değildir. Kısa bir süre sonrasında buz dolapta olan maydanozun çürümeye başlayacaktır. Bir süre sonrası kullanmak için gazete kâğıdına ya da benzeri kağıda sarararak kuru bir şekilde buzdolabında bekletebilirsiniz. Fakat bu da en fazla 10 gün kadar idare edecek biz yöntemdir.Buzluk ya da Derin Dondurucuda Maydanoz Saklama işleminde Yer Verilir mi?

Maydanoz saklama işleminde kurutma yöntemine pek yer verilemez. Tazeliğini yitirmeden ürün kullanımına yer açmak için ise buzluk ya da derin donduruculardan yararlanılabilir.

Maydanozların derin dondurucu ya da buzdolabın derin dondurucunda saklamak için öncelikle yıkama işlemine yer açmanız önerilir. Sağlıklı bir seçim için sirkeli su içinde bekleterek sonrasına bol su ile yıkamanız önerilir. Yıkanıp kuruyan maydanozları iri ya da istediğiniz incelikte doğrayarak sonrasında buzdolabı poşetlerine koyabilirsiniz. Buz dolabı poşetlerinin yanı sıra günümüzde saklama işlemlerinde kullanılmakta olan havasının alınabildiği kilitli saklama poşetlerine de yer açılabilir. Poşet içinde koyarken ihtiyacınıza göre işlem yaparak azar azar poşetlemeniz daha avantaj saplayan bir yöntem olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kuru Nane / Nane Nasıl Saklanır?

Saklama İşlemi Sonrasında Maydanoz Nasıl Kullanılır?

Maydanoz saklama işleminde buzdolabın buzluğu ya a derin dondurucu seçimlerinde ise uzun vadeli bir tercihe yer vermeniz mümkün olur. Bu seçimlerde elbette ilk günkü tazelik elde edilmeyebilir. Fakat yemeklerde kullanım uygulamasında istenen aromanın elde edilmesinde buzluk ya da derin dondurucu içinde muhafaza edilen maydanoz aynı etkiyi sunacaktır. Bunun ile beraber bahçeniz de ya da balkonunuz da organik olarak yetiştirdiğiniz ürünleri sonrasında da tüketmenin avantajını elde edebilirsiniz.Maydanoz Buzdolabında Saklanır mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.