Sebze - Meyve - Bitki

Migren Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ana Sayfa » Sağlık » Migren Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Herkes migreni farklı deneyimler. Bu nedenle, migrenli bir kişiyi önemsemek, algoritmik bir yaklaşımdan ziyade bireyselleştirilmiş bir yaklaşım gerektirir. Bu, migrenleriniz için bir nörolog gördüğünüzde, eşsiz migren profilinizi en iyi şekilde sıralayabilmek için çeşitli faktörleri tartışmaya açacaksınız demektir.

İşte doktorunuzun muhtemelen ele alacağı bazı faktörler.

Migren ve Yaş Faktörü

Özellikle yetişkinlerde migren teşhisi ve tedavisi söz konusu olduğunda yaş büyük bir faktördür. Buna rağmen yetişkinlerde de çocuklarda da bazı özelikler ortaktır.

Örneğin yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da başın bir tarafı etkilenir. Yine de yetişkinlerde görülmeyen özellikle çocuklarda görülür.

Çocuklarda İlişkili Migren Belirtileri

 • Karın ağrısı
 • Osfofobi (kokuya duyarlılık)
 • Baş dönmesi
 • Otonomik belirtiler — burun akıntısı, gözyaşı, yüz terlemesi, vb.

Migren tedavisi de yetişkinler ve çocuklar arasında farklıdır. Bazı çocuklar adolesanlar, ibuprofen veya belirli triptanlar gibi tipik yetişkin migren ilaçlarına cevap vermeyecektir.

Bunun yerine, pediatrik baş ağrısı uzmanları, gevşeme teknikleri ve meditasyon yoluyla stresi en aza indirgeme, okulda bir migren eylem planı oluşturma ve uygun uyku ve yemek programlarını sağlama gibi daha fazla migren terapisine odaklanma eğilimindedir.

Migren ve Kalıtım Tarihi

Migrenler kalıtsaldır, yani bu bozukluk nesilden nesile geçebilir. Aslında, Amerikan Migraine Vakfı’na göre, ebeveynlerinden birinin veya her ikisinin de migrenleri varsa, yüzde 50-75’inde migren geçirme şansı yüksektir.

Bununla birlikte, aynı aile içindeki migrenlerin sıklıkla semptomları ve tetikleyicileri paylaştığını düşünerek, migren atakları olan aile üyeleri ile konuşmak yararlı olabilir. Ayrıca, bir aile üyesi için uygun olan migren ilaçlarının genellikle diğer aile üyeleri için de uygun olmaya eğilimli olduğu da söylenilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Yulaf Diyeti ile Kilolardan Kurtulun!

Tabii ki, aile üyeleriyle konuştuktan sonra, bu bilgileri doktorunuzla paylaşmanızda fayda olacaktır.

Migren Modelleri

Doktorunuzun randevusuna gitmeden önce, migren modelinizle ilgili notları not etmek iyi bir fikirdir.

Dikkate Alınacak Model Faktörleri

Günün Hangi Zamanı: Migrenleriniz sabah uyandıktan, öğleden sonra, akşam veya gecenin ortasından sonra mı başlar?

Migren sayısı: Ayda 15 günden fazla migren geçiriyor musunuz (bu kronik migrenin göstergesidir)?

İlişkili semptomlar: Migreninizle birlikte mide bulantısı ve / veya kusma hissediyor musunuz ve bu semptomlar gerçek migren baş ağrısından daha mı hafif?

Tetikleyiciler: Örneğin, bazı gıdalar, hava değişiklikleri, uyku yoksunluğu, öğün atlama, yorucu egzersiz. Gibi durumlar migren ataklarını kamçılıyor mu?Hormon bağlantısı: Kadınlar için migren menstürasyon ve / veya hamilelik, perimenopoz, vb. hemen önce mi gerçekleşir ya da kötüleşir veya iyileşir?

İkinci nokta – hormon bağlantısı – kadınlar için son derece önemli olabilir. Örneğin, genç bir kadın migrenini menstrüasyondan önce (menstruasyonal migren olarak adlandırılır) daha kötü not ederse, doktor, doğum kontrol hapları veya menstruasyondan beş veya altı gün önce alınan Frova (frovatriptan) gibi ilaçları reçete edebilir.

İlaç Geçmişi

Migren ilaçları iki ilaç sınıfından oluşur: tedavi edici ve önleyici. Tam olarak hangi ilaçları denediğinizi ve sizin için işe yarayan ya da işe yaramayan yöntemleri belirlemek migren profilinizin önemli bir parçasıdır.

Tedavi Edici İlaçlar

Doktorunuz size migren tedavisi hakkında sorular sorabilir:

 • Migren atağı başladığında – nonsteroid antiinflamatuar (NSAİİ), triptan, NSAID / triptan kombinasyonu, bitkisel bir takviye kullanıyor musunuz? veya hiçbir şey kullanmıyor musunuz? (migrenin kendi başına geçmesini beklersiniz)
 • Bu ilaçlardan bir veya daha fazlasını haftada bir kaç kez alıyorsunuz?
 • İlaçları doğru doz ve zamanlarda kullanıyor musunuz?
İlginizi Çekebilir:  Elma Diyetiyle Hızlı Kilo Verin

Migren ilaç kullanımınızın detaylarını daha iyi anlayarak, doktorunuz benzersiz migren profilinizi belirleyebilir.

Migren Önleyici İlaçlar

Geleneksel epizodik migren önleyici ilaçlar-örneğin inderal (propranolol) olarak adlandırılan, bir kan basıncı ilaç, Elavil (amitriptilin) ​​olarak adlandırılan bir antidepresan ve topamax (topirimate) olarak adlandırılan bir anti-nöbet ilaç belirli bir süre kullanımdan sonra etkili olabilir.

İyi haber şu ki, hem epizodik hem de kronik migreni tedavi etmek için FDA tarafından onaylanan üç yeni migren tedavisi var:

 • Aimovig (erenumab)
 • Ajovi (fremanezumab)
 • Galcanezumab

Bu ilaçlar enjekte edilebilirler ve kalsitonin gen ile ilişkili peptid (CGRP) olarak adlandırılan migren patogenezinde önemli bir rol oynayan bir proteini hedef alırlar.

Temel Tıbbi Koşullar

Migren bakımınızı düşünürken tıbbi geçmişiniz önemli bir faktördür. Kontrolsüz yüksek tansiyon ve böbrek hastalığı gibi birden fazla tıbbi problemi olan bir kişiye karşı migrenden muzdarip sağlıklı bir insan düşünün. Benzer migren belirtilerini ve engellerini paylaşsalar bile, tedavi planı bu altta yatan tıbbi sorunlara göre farklılık gösterecektir.

Örneğin, bir doktor nonsteroidal antiinflamatuar (NSAİİ) veya migrenleri için triptan ile tıbbi problemleri olmayan sağlıklı bir kişiyi tedavi etmeyi düşünebilirken, bu ilaçlar kontrol edilemeyen yüksek tansiyon ve böbrek hastalığı olan bir kişi için bir seçenek olmayacaktır.

Önleyici migren bakımı da bir kişinin tıbbi geçmişinden etkilenir. Örneğin, yeni anti-CGRP ilaçları hamilelikte incelenmemiştir, bu nedenle bu ilaçlar hamile olan veya sonraki birkaç ay içinde hamilelik planı yapan bir kadın için uygun değildir.

İlginizi Çekebilir:  Eklem Kireçlenmesi ve İltihabı (Artrit) Bitkisel Tedavi

Son olarak, bazen insanların normal migren olarak gördükleri şey aslında uyku apnesi, yüksek tansiyon veya tiroid hastalığı gibi başka bir durumun sonucu olarak ortaya çıkan baş ağrıları olabilmektedir. Ayrıca, obezite gibi bazı sağlık koşulları migrenlerinizi daha da kötüleştirebilir.Migren Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.