Sebze - Meyve - Bitki

Kuru Nane / Nane Nasıl Saklanır?

Ana Sayfa » Saklama Koşulları » Kuru Nane / Nane Nasıl Saklanır?


Bahçenizde ya da balkonunuzda yetiştirdiğiniz taze nanelerinizi kışında afiyet ile tüketmeniz mümkün. Son derece organik yöntemlerde bahçenizde ya da balkonuz da saksı içinde taze nane yetiştirebilirsiniz. Taze nane yetiştiriciliğinde fazla üretim yaparak bu üretimlerinizi kışın baharat olarak kullanma imkanını bulunuyor. Kuru nane saklama işleminde öncelikle kurutma işleminin sağlıklı olduğundan emin olunması gerekir. tamamen kurumuş olan nane çürüme ya da bozulma yapmadan kış boyunca tüketime uygun olur. Fakat az da olsa nemli ya da yaş kalan nanenin saklanması pek mümkün olmaz.Taze Nane Nasıl Kurutulur?

Taze nanelerinizi kendiniz yetiştirerek ya da satın aldığınız nanenizi kurutarak kış ayları için kendinize ya da sevdiklerinize nane baharatını elde edebilirsiniz. fazla aldığınız naneleri bozulmadan da nane kurutma işlemine yer açarak az da olsa kuru nane temin etmeniz mümkün olur.

Kuru nane elde etmek için nane yapraklarını saplarında ayırarak havadar bir alanda serilmesi gerekir. Esintili yerde daha kolay kuruyacak olan nanelerin direk olarak güneş ışığına maruz kalması kararmasına neden olabilir. Bu neden ile nane kurutma işleminde mutlaka esintili ve güneş ışınlarına direk maruz kalmayacağı bir yerin seçilmesi gerekir. Tam bir kurumanın elde edilmesi için nanelerin ara sıra karıştırılması önerilir böylelikle alt üst olan nanelerinin tamamı aynı anda kuruyacaktır. Tam kuruma olmadan saklama işlemine yer vermeniz nanenin küflenmesine ve bozulmasına sebep olur.

İlginizi Çekebilir:  Biber Salçası Nasıl Yapılır?

Kuru Nane Nasıl Muhafaza Edilir?

Taze nanelerin yapraklarını kopararak ya da demet haline getirerek balkonuz da kolaylıkla kurutabilirsiniz. Kuruyan naneleri sonrasında elleriniz ile ufalayarak kuru bir cam kavanoz içinde muhafaza edebilirsiniz. Kış aylarına kadar dayanım göstermesi için kavanoz kapağının iyi katılması ve hava almaması sağlanmalı. Aynı zamanda kuru ve serin bir yerde bulundurmanızda daha uygun olacaktır. Eğer çok fazla nanen kurutuysanız hem kullanım kolaylığı elde etmek hem de istendiği zaman daha rahat kullanıma açmak için küçük kavanozlarda saklamanız mümkün. Sadece kendiniz için değil sevdikleriniz için de nane kurutarak bahçenizin ya da balkonuz da yetiştiğiniz organik nane baharatını hediye edebilirsiniz.Kuru Nane / Nane Nasıl Saklanır? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Lütfen yaşınızı giriniz.
  Lütfen cinsiyetinizi seçiniz.
  Lütfen boyunuzu cm bazında giriniz.
  Lütfen kilonuzu kg bazında giriniz.
  Lütfen aktivite/spor durumunuzu belirtiniz.

  Almanız gereken günlük kalori verileri tahmini olup, hangi sebze, meyve veya bitkinin kaç kalori olduğunu buradaki yazılarımızdan takip edebilirsiniz!

 • Instagram’da Biz

  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: The account for sebzeorg needs to be reconnected.
  Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • FAYDALI İÇERİKLER

  Zerdeçal Faydaları ve Zararları Cilt Bakımının Olmazsa Olmaz Bitkileri Zencefil Kökü Kremi Sivilce ve Siyah nokta maskesi Evde Pratik ve Organik Cilt Bakımı Yer Bademi Nedir?

  BİZİ TAKİP EDİN

  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: The account for sebzeorg needs to be reconnected.
  Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

  Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.