Sebze - Meyve - Bitki

Nane Nasıl Yetiştirilir?

Ana Sayfa » Organik Tarım » Nane Nasıl Yetiştirilir?


Nane Nasıl Yetiştirilir?

Hoş kokusu ve birçok yemek ve salata içinde kendine yer bulan seçimleri ile en çok tercih edilen nane yaz aylarının vazgeçilmesidir. Naneyi yaz aylarında çokça yetirerek kurutmanız sonrasında ise kış aylarında da kendi yetiştirdiğiniz baharata sahip olmanın avantajını elde edebilirsiniz.

Nane tohumdan ekilerek yetiştirilir. Sadece bahçede değil aynı zamanda saksı içinde de nane ekim işlemine yer açarak nane yetiştirmeye yer açabilirsiniz. Elinizin altına her alan olan nanelerin toplanması sırasında kökten koparmamanız yeni yaprakların tekrar çıkmasına neden olacağı için sürekli naneniz size üretim yapacaktır.

Nane Ekim İşlemi

Nane ekimi işlemi için öncelikle tohumunu satın almanız gerekir. Tohum havalandırılmış bir toprağa ekilir. Nane bitkisi çabuk sürgün vermesi sebebi ile ekim yerinin belirlenmesi ve sürgün yapması da engelleyerek ekimin bu alan içinde kalması sağlanabilir. Tohum serpme yöntemi ile yapılır. Tohum üstlerini kapatacak kadar toprak konulması sonrasında çok az bastırılarak fıskiyeli bir su kabı ile sulaması yapılır. Düzenli sulama sonrasında ortalama 20 illa 30 gün arasında filizlenme yaşanır. Nane ekimi sonbahar sonu yaz başı gibi yapılabilir. Bahçenin yanı sıra saksı içinde de nane yetiştirme işlemine yer açabilirsiniz.

  

Nane Nasıl Kurutulur?

Muhteşem bir kokuya sahip olan nane farklı kullanım alanlarına da sahip olan sağlıklı bir bitkidir. Soğuk algınlığında ya da mide bulantılarında çözüm sunan bitkinin çay olarak tüketiminin yanı sıra baharat olarak kullanımı da mümkündür.

İlginizi Çekebilir:  Salatalık Nasıl Ekilir?

Nane üretimine yaz ayında yer açarak yaz aylarında taze nanenizi dilediğiniz gibi tüketmenin rahatlığını elde ederken çok üretim yaparak kış aylarında da eliniz ile yetiştiriniz nanenin baharatını elde etmenin avantajını yaşayabilirsiniz.

Nane kurutma işleminde önemli olan detaylara yer vererek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu detaylar arasında ise havadar ve nemsiz bir alanın yaratılması yer aşır. Nane kurutma işleminde özellikle direk güneş altına bir kurutma seçimine yer açılmaz. Güneşe direk maruz kalan taze naneler kararır. Bu ise nanenizin daha koyu hatta siyaha dönük bir renk elde etmesine neden olur. Yeşilliğini muhafaza ederek kuruması için gölgede kurutma yapmanız önemlidir.Nane Nasıl Yetiştirilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Salatalık Nasıl Ekilir?

Salatalık Nasıl Ekilir? 10 Aralık 2019

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.