Sebze - Meyve - Bitki

Patlıcan Kurutularak Saklanır mı?

Ana Sayfa » Saklama Koşulları » Patlıcan Kurutularak Saklanır mı?


Yaz aylarının vazgeçilmez sebzeleri arasından yer alan patlıcanı kış aylarında da birçok markette bularak tüketebilirsiniz. Fakat yaz aylarındaki yani mevsiminde yetişen patlıcan lezzetini kış aylarında bulmanız son derece zordur. Farklı saklama koşulları ile patlıcanları saklayarak kış aylarında da aynı lezzeti tatmanın keyfini yaşamanız mümkün olur. Ayrıca yaz aylarına daha uygun fiyat ile satın aldığınız ürünü kış aylarında son derece pahalı olan fiyat seçimleri ile satın alırsınız.

Özellikle bahçenizde yetiştirdiğiniz ve organik olarak ürettiğiniz patlıcanları kış aylarında da tüketmek için kurutma işlemine yer verebilirsiniz. Patlıcan kurutma işlemi için ise bazı uygulama detaylarını hazırlamanız gerekir.Patlıcan Kurutma Nasıl Yapılır?

Patlıcan kurutma işlemine yer açmak için öncelikle patlıcanların sap kısımları dikkat ile kesilir. Her bir patlıcan ebadına göre iki ya da üçe bölünür. Patlıcanların her birinin aynı boy kesilmesi avantaj yaratır. patlıcanların kesim işlemi sonrasında ise içlerinin oyulması işlemine yer açılır. Bunun için özel olarak kullanılan patlıcan oyma aletlerinin yanı sıra kaşık yardımı ile de işlem gerçekleştirilebilir. İçleri oyulan patlıcanlar yıkanır. Suyu süzülen patlıcanlar sonrasında iğne ile ipe dizilir. Dizim sonrasında ise güneş alan ve esintili bir yerde kurutma işlemi tamamen kuruyana kadar devam eder.

Patlıcan Nasıl Muhafaza Edilir?

Patlıcan kurutma işleminin yapılması sonrasında saklama işlemi için kuru ve serin bir yer tercih edilir. Tüm kış boyunca lezzeti ile sizi kendine hayran bırakacak olan patlıcanlar için kurutma işleminin tam anlamı ile gerçekleştirilmiş olması gerekir. Hafif nemli olan ya da tam kurumayan patlıcanlar zaman içinde bozulacağı için ideal bir seçim olmaz.

İlginizi Çekebilir:  Dolmalık Biber Nasıl Kurutulur?

Patlıcanların kurutma işlemi sonrasında sevdiklerinizi de bu lezzet ile buluşturmanız mümkün. Bahçenizde yetiştirdiğiniz patlıcanları kurutarak sadece kendiniz için değil sevdikleriniz içinde bu seçime yer açabilirsiniz. Patlıcan kurutma işleminde iklim koşullarının da bu işlem için elverişli olması gerekir. Bu seçimde ise nemsiz iklime sahip olan yerler son derece idealdir. Ülkemizde İç Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgesi ise kurutma işlemlerinde en ideal olan bölgelerimiz arasında yer alıyor.Patlıcan Kurutularak Saklanır mı? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.