Sebze - Meyve - Bitki

Piramit Karnabahar Nedir? Yararları Neler?

Ana Sayfa » Faydası / Zararı » Piramit Karnabahar Nedir? Yararları Neler?


Bu sebzeyi gördüğünüzde takılıp kalmamak mümkün olmamaktadır. Hem renkleri bakımından hem de şekli bakımından dikkat çekici bir sebze olmaktadır. Piramit karnabaharın üzerinde bulunan spiraller Fibonacci örüntüsünü takip etmektedir. Bu da piramit karnabaharın besleyici olduğu kadar mimari bir baş yapıt olduğunun da göstergesidir.

Piramit karnabahar brokoligillerden bir sebze olmaktadır. Brokoli ile karnabaharın melezlenmesi olarak ilk kez İtalya ‘da üretilmiştir. Piramit karnabaharın ilk üretildiği tarih ise 19. yüz yıl olarak geçmektedir. Piramit karnabaharın sıklıkla kullanılan bir diğer adı ise brokoli minaredir.

Piramit karnabaharın pişirilmesi için bir çok farklı tarif bulunmaktadır. Hangi tarifi seçerseniz seçin piramit karnabahırınız çok fazla pişirmeyin. Çünkü çok fazla pişirilmesi hem tadını hem de şeklini bozacaktır.

Piramit karnabaharın hasadı ekim ve kasım aylarında yapılmaktadır. Ana vatanı olan İtalya’da bu sebze genellikle makarnaların aynında tercih edilmektedir.Piramit Karnabaharın Yararları

Piramit karnabaharın 100 gramı normal bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca bu sebze K vitamini, lifler ve karotenler bakımından da oldukça zengindir.

Piramit karnabahar için yapılan ciddi bilimsel araştırmalar bulunmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda ise piramit karnabaharın kanser hücrelerinin üremesini engelleyen sebzeler arasında başlarda gelmektedir. Bu özelliği sayesinde kanser araştırmalarının odağında bulunan sebze özellikle de meme kanserine karşı etkili olduğu belirtilmekte.

Piramit karnabahar yararlarının bir tanesini de görmeyi güçlendirmesi oluşturmakta.

İlginizi Çekebilir:  Brüksel Lahanası Faydaları ve Zararları

Serbest radikallere karşı güçlü bir koruma sağlayan piramit karnabahar aynı zamanda insanları viral enfeksiyonlara karşı da korumaktadır.

Soğuk algınlığı ve gribe karşıda vücudun korunmasını sağlayan piramit karnabaharın faydaları bunlarla da bitmiyor.

Piramit karnabaharın ayrıca kan hücrelerini arttırıcı özelliği de bulunmakta.

Yararları saymakla bitmeyen piramit karnabaharın bir diğer faydası ise kemikleri güçlendirmesidir.

Piramit karnabaharın bilinen faydalarından sonuncusu ise depresyona iyi gelmesidir. Bunun sebebinin bağışıklık sistemini güçlendirmesi olduğu konusunda uzmanlar fikir birliğine varmaktadır.

Piramit karnabahar hayatımızda çok da eski olmasa da hem yararları sayesinde hem de görünüşü sayesinde hemen kabul edilmiş olan bir sebzedir. Doğanın en büyük nimetlerinden olan piramit karnabahar; hem sağlık için, hem göz estetiği için, hem damak lezzeti için sofralardan eksik edilmemesi gereken sebzeler arasında bulunmaktadır.

 Piramit Karnabahar Nedir? Yararları Neler? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Lütfen yaşınızı giriniz.
  Lütfen cinsiyetinizi seçiniz.
  Lütfen boyunuzu cm bazında giriniz.
  Lütfen kilonuzu kg bazında giriniz.
  Lütfen aktivite/spor durumunuzu belirtiniz.

  Almanız gereken günlük kalori verileri tahmini olup, hangi sebze, meyve veya bitkinin kaç kalori olduğunu buradaki yazılarımızdan takip edebilirsiniz!

 • Instagram’da Biz

  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: The account for sebzeorg needs to be reconnected.
  Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • FAYDALI İÇERİKLER

  Zerdeçal Faydaları ve Zararları Evde Pratik ve Organik Cilt Bakımı Zencefil Kökü Kremi Migren Nedir? Nasıl Tedavi Edilir? Zerdeçal Kaç Kalori? Faydaları Neler? Cilt Bakımının Olmazsa Olmaz Bitkileri

  BİZİ TAKİP EDİN

  This error message is only visible to WordPress admins

  Error: The account for sebzeorg needs to be reconnected.
  Due to recent Instagram platform changes this Instagram account needs to be reconnected in order to continue updating. Reconnect on plugin Settings page

  Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.