Sebze - Meyve - Bitki

Rambutan Nedir? Yararları Nelerdir?

Ana Sayfa » Faydası / Zararı » Rambutan Nedir? Yararları Nelerdir?


Uzak doğuda meyvelerin kralı lakabı ile bilinen Rambutan meyvesi ülkemizde ise yeni yeni keşfedilmektedir. Görünüşüyle dikkatleri üzerine çeken bu meyve kırmızı renklidir. Meyvenin üzerinde bulunan saçaklar ve kırmızı rengi dolayısıyla dünya dışından gelmiş yaratıklara benzemektedir. Özellikle farklılık arayanların ilgisini çekmektedir. Rambutan meyvesinin tadı ise tatlı ekşidir. Ağızda mayhoş bir tat bırakmaktadır. Rambutan meyvesine meyvelerin kralı denmesindeki amaç ise oldukça fazla miktarda faydasının olmasıdır.

Rambutan Meyvesi Nasıl Tüketilir

RambutanMeyvesi tropikal bir meyvedir. Dışı sert ve tüylü olan meyvenin içi ise nispeten yumuşaktır. Rambutan meyvesinin çekirdekleri ile birlikte tüketilmesi önerilmez. Meyvenin kullanım alanları ise salatalar, tatlılıar ve kokteyller oluşturmaktadır. Ayrıca rambutan meyvesi üzüme benzeyen tadı ile tek başına da yenmektedir. Ülke olarak yeni tanıştığımız bu meyvenin tadı damaklarımıza pek de yabancı değildir.Rambutan Meyvesinin Yararları

Rambutan meyvesinin meyvelerinin kralı olmasının nedeni yüksek miktarda anti oksidan içermesidir. İçeriğinde bulunan yüksek miktarda ki antioksidanlar vücudumuzda bulunan serbest radikallerle savaşmaktadır. serbest radikallerle savaşması da vücudumuzun direncini arttırmakta ve bizi hastalıklara karşı korumaktadır.

Rambutan Meyvesi yararlarını sıralayacak olursak;

 1. Rambutan meyvesi üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, rembutan meyvesinin anti diyabetik özelliği vardır. Bu da diyabet hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir meyve olmasını sağlamaktadır.
 2. Rambutan meyvesinin içeriğinde bulunan lifler sindirim sistemimize yardımcı olmaktadır. Ayrıca sahip olduğu lifli yapı sayesinde fazla kilolarından kurtulmak isteyenlere de yardımcı olmaktadır.
 3. Rambutan meyvesinin çok faydalı olmasının yanında içerdiği kalorinin az olmasıda bir avantajdır. Düşük kalorili olan rambutan meyvesi düşük kalorili diyetlerde de rahatlıkla kullanılmaktadır.
 4. İçeriğinde bol miktarda A, C, K vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler ise bağışıklık sistemini güçlendirirler. Sinir sistemine iyi gelirler ve kemik gelişimini desteklerler.
 5. Rambutan meyvesinin bir diğer özelliği ise demir yönünden zengin olması. Bu da anemi hastalarının tedavilerini desteklemek için kullanabilecekleri bir meyve olmasını sağlamaktadır.
 6. Sperm sayısının bir diğer faydası ise içeriğinde bulunan yüksek miktarda ki C vitaminin sperm hücreleri üzerinde iyileştirici ve arttırıcı etkisinin bulunmasıdır.
 7. Rambutan meyvesi aynı zamanda vücuttaki hücrelerin yenilenmesine de yardımcı olmaktadır.
 8. Kan dolaşımını düzenlemeye de yardımcı olmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Brokoli Kaç Kalori? Faydaları Neler?


Rambutan Nedir? Yararları Nelerdir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.