Sebze - Meyve - Bitki

Sırt Ağrısı Doğal Tedavi Yöntemleri

Ana Sayfa » Sağlık » Sırt Ağrısı Doğal Tedavi Yöntemleri


Birçok insan sırt ağrısını ya da boyun tutulmasını en azından hayatlarındaki bazı şeylerle bağdaştırabiliyor. Eğer bilgisayar başında çalışıyorsanız ya da garip bir pozisyonda uyuduysanız vs. Bu rahatsızlığı sürekli olarak çekebilirsiniz.

Sırt ağrısı ya da boyun tutulmasından birinden ya da ikisinden birden çekseniz de çekmeseniz de, günü bu ağrıyla geçirmek gerçekten korkunçtur. Boyun ağrısının sebebi, omurgayla ilgili problemlerden menenjite kadar sebebi olabilecek sırt ağrısına göre daha kolay belirlenebilir. Bu bölümde sadece kas gerginliği, tansiyon ya da aşırı yüklenme nedeniyle olabilecek ağrıdan bahsedeceğiz.

 

Nane-Okaliptus Yağ Masajı (Peppermint Eucalyptus Oil Rub)

Nane gerçekten harika bir ağrı kesicidir. İç hastalıklar için kullanıldığında, örneğin irritabl bağırsak sendromu, bağırsak kaslarının rahatlamasına yardımcı olur. Dıştaki rahatsızlıklar için kullanıldığında, örneğin kas ağrıları, yine aynı şekilde etki eder. Okaliptüs ve nane birlikte gerçekten güzel bir karışım oluşturur. Bunun nedeni sadece benzer zihni rahatlatan kokusu değil, aynı zamanda benzer kas rahatlatıcı özelliklerinin bulunmasıdır. Ayrıca ağrılı kastaki iltihapla savaşarak da yardımcı olur.

MALZEMELER:

✔ 2 yemek kaşığı herhangi bir sıvı yağ

✔ 5-10 damla okaliptüs yağı

✔ 5-10 damla nane yağı

YAPILIŞI:

 1. Eşit miktara okaliptüs ve nane yağını 2 yemek kaşığı herhangi bir sıvı yağ ile karıştırın.
 2. Ağrılı kaslara yeteri miktarda uygulayın, yavaşça masaj yapın ve sadece sürüp geçmediğinize dikkat edin. Baş ağrısına bağlı olan gerginliği de gidermesi için şakaklarınıza da biraz uygulayabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Sebzelerin Mucizevi Gücünü Keşfedin

TAVSİYE: Uygulamayı daha da kolaylaştırmak için küçük roller şişeleri kullanabilirsiniz. Yerel sağlık mağazalarında ya da internette çevrimiçi olarak bulabilirsiniz.

 

Lavanta – İngiliz Tuzu (Lavander Epsom Salt Soak)İngiliz tuzu uzun zamandır banyoda rahatlamaya yardımcı olarak kullanılmaktadır ve spor terapisinde de oldukça popülerdir. İngiliz tuzunun ana maddesi olan magnezyum sülfat deriden kolaylıkla absorbe edilir ve kas ağrısı, kas gerginliğine yardımcı olduğu düşünülmektedir.  Lavantanın ağrı kesici etkisi olabilir ya da olmayabilir fakat güzel kokusu zihni ve bedeni rahatlatma konusunda yardımcı olmaktadır. Bu karışımı banyoda rahatlatıcı ılık suda kullandığınız zaman, vücudunuzdaki gerginliği atmak için iyi bir yol olacaktır.

MALZEMELER:

✔ 2 bardak İngiliz Tuzu

✔ Bir avuç dolusu kuru lavanta ya da bir kaç damla lavanta esansiyel yağı

✔ 1 çay kaşığı yağ

HAZIRLANIŞI:

 1. Küveti ılık su ile yarım doldurun, yarısı dolduğu zaman 2 bardak İngiliz Tuzunu ve kurumuş lavanta ya da yağ ile karıştırdığınız lavanta esansiyel yağını ekleyin.
 2. 15-20dk boyunca bu suda durun rahatlamış bir şekilde geceyi geçirin.

TAVSİYELER: Eğer kuru lavanta kullanacaksanız, bir bez içine sarıp o şekilde kullanınız. Banyo sonrasında küvette kuru lavantalar pek hoşunuza gitmeyebilir. Bunun yanı sıra dilerseniz, lavanta banyo tuzlarını da kullanabilirsiniz fakat bu verilen tarif daha az zamanınızı alacaktır.

 

Kedi Nanesi Çayı (Catnip Tea)

Evet, doğru okudunuz. Kedi nanesi kedilere iyi geldiği gibi insanlara da aynı şekilde iyi gelmektedir. Nane familyasının bir üyesi olan kedi nanesi insanlar için bir çare olarak düşünülmüyor genel olarak. Buna rağmen, kedi nanesi kas gevşetici, rahatlatıcı olarak etki göstermesinin yanı sıra, baş ağrısına bağlı olarak görülen gerginliğe de iyi gelmektedir. Ayrıca bu, uyumanıza da yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Sağlıklı Yaşam İçin Tüketilecek Sebzeler

MALZEMELER:

✔ 1 çay kaşığı kuru kedi nanesi ya da 1 yemek kaşığı taze kedi nanesi.

✔ 6 oz. Kaynar su

✔ Biraz bal ya da limon

HAZIRLANIŞI:

 1. Yeni kaynattığınız suyu taze ya da kuru kedi nanesinin üstüne dökün.
 2. 10-15 dakika demleyin ve süzün. Eğer isterseniz tadı için bal ya da limon kullabilirsiniz. Yatmadan önce için. Uyandığınızda ağrısız ve rahatlamış olacaksınız.

 

Bu şekilde sağlık ile ilgili detaylı bilgi verdiğimiz Sağlık kategorimizi ve bu yazımızdan önce yazdığımız Eklem Kireçlenmesi ve İltihabı (Artrit) Bitkisel Tedavi yazımızı okuyabilirsiniz.Sırt Ağrısı Doğal Tedavi Yöntemleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • Kaç Kalori Almalıyım?

  Please enter your age
  Please enter your gender
  Please enter your height
  Please enter your weight (Kg)
  Please select an activity level
 • Instagram’da Biz

 • Son Yazılar

 • Pinterest’de Biz

 • Son Yorumlar

 • Kategorilerimiz

 • Sebze.org - Sebze, meyve ve bitkilere dair her şey! / Tüm Hakları Saklıdır.